בניינים הם לא לגו. הם אגו.

פוסט אורח של עדי מגר.
מתכננת סביבתית, יזמית, מרצה ויועצת בפרויקטים רב-תחומיים מובילים בארץ ובעולם.

16923737_10154411755292914_1790488937_n

כל פרויקט בינוי ותשתית מייצר עודפי עפר ופסולת בנייה. 

לרוב עודפים אלו גורמים לנזקים סביבתיים הנמדדים במיליוני שקלים מידי שנה ברחבי הארץ. הסיבה לכך נובעת משני טעמים: האחד – אין מספיק פיקוח, אכיפה וענישה מצד המשרד להגנת הסביבה על פורעי החוק ששופכים את אותם עודפים ופסולת בשטחים הפתוחים ומנגד אין הסדרה מספקת של אתרים לטיפול באותם עודפים מצדם של משרד האוצר ומנהל התכנון. 

על בסיס זה התכנסה לפני כשבועיים ועדת הפנים והגנת הסביבה לדון בנושא הסדרה של הענף בדמות של תוכנית אב לעודפי עפר ופסולת בניין. יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם (ליכוד) ציין בפני אולם מליאה כי "כיום יש מעט מאד אתרים אליהם אפשר להוביל עודפי עפר, ואלה נמצאים במרחקים שעלות הובלתם אסטרונומית. זו בעיה לאומית שהמדינה חייבת להסדיר". חבר הכנסת אמסלם ביקש לאתר באופן מידי 20 ואדיות שמדינת ישראל תהיה מוכנה להקריב על מנת שלא נראה הררים של פסולת על כל צעד ושעל. לכאורה – פיתרון. בתגובה ענתה חנה ויטלזון, נציגת מינהל התכנון שנכחה בדיון כי "ב-2011 אושר מסמך מדיניות שקבע יעד של עד 98% ניצול חומרי גלם עד שנת 2040. 75% מעודפי העפר מטופלים באתרי הפעילות עצמם, והשאר מסולק באופן לא חוקי לשטחים פתוחים. לכן מקודמת תכנית מתאר ארצית, תמ"א 14 ד', במסגרתה מאתרים שטחים שיאפשרו לאחסן עודפי עפר לתקופה מסוימת עד שהחומר ינוצל בפרויקט בנייה אחר". ויטלזון סיפרה שכרגע מנהל התכנון איתר מעל 20 אתרים פוטנציאליים בפריסה ארצית ששטחם בין 60-140 דונם אך לא הסכימה להציג את התוכנית הרעיונית או את הפריסה של האתרים היות והתוכנית עדיין לא הוצגה במוסדות התכנון הרלבנטיים. כן הוסיפה, כי התוכנית לא ישימה עד שמישהו לא ייקח אחריות לנהל ולתפעל את אותם אתרים. 

נציגת מנהל התכנון ביקשה להציג מתווה אחר לפיתרון של אותה בעיה – אתרי ויסות זמניים. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה מר ישראל דנציגר לא נשאר חייב וקרא למנהל התכנון לנצל את ההזדמנות הכלכלית לשיקום מחצבות נטושות לטובת אתרים לטיפול בעודפי עפר ופסולת בנייה. לטענת דנציגר, מנהל התכנון הם אלו שמעכבים את הביצוע וההסדרה במרבית המקרים וביקש להציע פיתרון מכיוון אחר – שיקום מחצבות ישנות לצרכי הסדרת המפגע. 

הדיון היה למעשה שיח חירשים בין הצדדים כאשר קולם של אנשי הסביבה לא נשמע מספיק חזק וברור וחבל. מי ביקש הסדרה של הענף ולא קיבל? אנחנו הציבור. בהתבוננות מעמיקה יותר על המתרחש מנקודת מבטם של המשתתפים, כמוני, ניתן לומר שהתרחשה הצגת תכלית של ישיבת ועדה בה אין הסכמה או שאין הבנה עקרונית בין יושב הראש שלה לבין הגופים שאמונים על מציאת הפיתרון ויישומו, ונשאלת פה השאלה – על פי מה נקבעת המדיניות? האם המדיניות היא פרי החלטותיו ושיקול דעתו הבלעדי של יושב ראש ועדה או האם המדיניות היא פרי ותוצר של דיאלוג בין גופים מקצועיים שונים ביניהם נציגי החברה האזרחית שמיצגים אותנו האזרחים ומדברים בשמם גם של הדורות הבאים? נכון, "בניינים הם לא לגו" שמניחים אותם וזהו כפי שאמר יו"ר הועדה אלא הם חלק ממשחקי אגו של רבים – יזמים, קבלנים, אדריכלים, מתכננים ומהנדסים, בעלי אתרי הטמנה ומיחזור של פסולת בנייה, בעלי מחצבות והיום מתברר שגם במגרש משחקים קובעי מדיניות שגוזרים קופונים על גבי כל העוסקים בענף הבנייה והתשתיות במסווה של דיון דמוקרטי בכנסת ישראל. לסיכום הציע יו"ר הועדה ח"כ אמסלם כי הוא ימשיך לנהל דיון בנושא בדלתיים סגורות בחדרו, על מנת להסביר לפקידים במנהל התכנון את העבודה שלהם. 

היום ידוע כי ניתן לייעל ולצמצם את עודפי העפר בתהליכי הבנייה וגם נכון לתגבר את האכיפה והענישה על פורעי החוק ולעודד הובלת פסולת בנייה לאתרים מורשים ולחזק ולסבסד את מפעלי המיחזור הקיימים. בישראל היום שיעורי המחזור עולים מידי שנה תודות להשקעות בטכנולוגיה וידע מהעולם, כך שחומרי גלם מושבים כוללים מיליוני טונות של חול איכותי ואגרגטים מובחרים הניתנים לשימוש חוזר בענף הבנייה והתשתיות. מדובר בשוק מחזור תעשייתי פטור ממיסי והיטלי כרייה והטמנה שיכול לספק פרנסה למשפחות רבות ומחקר ופיתוח לתהליכים ומוצרים סביבתיים ואיכותיים.

אני מודה לאדריכלית רות אהרונוביץ, יועצת ומלווה מיזמים לעידוד השימוש בחמרי גלם ממוחזרים בתעשייה, על תרומתה לכתיבת טור דעה זה.

_____

הכותבת היא עדי מגר, מתכננת סביבתית, יזמית, מרצה ויועצת בפרויקטים רב-תחומיים מובילים בארץ ובעולם. יועצת אקדמית בקורס: ממונה תהליך טיפול בפסולת בנייה- הריסות הטמנה ומיחזור במכון התקנים הישראלי בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. שותפה בחברת  "אדן – מחזור עץ ותשתיות גינון". 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

האתר נבנה על ידי WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: